مدیریت کاربران

مدیریت کاربران دومین ماژول از مجموعه مدیریت نرم افزار می باشد.

 توجه داشته باشید این ماژول برای نقش های مدیر مدرسه و مدیر محلی قابل دسترسی می باشد.

توجه داشته باشید ایجاد نقش تمام کاربران برای کادر مدرسه از طریق این ماژول صورت می گیرد.

مراحل ایجاد نقش از طریق مدیریت کاربران

گام اول: در ابتدا بر روی ماژول مدیریت نرم افزار کلیک نمایید.

گام دوم: بر روی گزینه مدیریت کاربران کلیک نمایید.

گام سوم: صفحه ای به شما نشان داده می شود بر روی نام مجتمع آموزشی کلیک نمایید.

گام چهارم: از نواری که در وسط صفحه قرار دارد نقش مربوطه کاربر از جمله مشاور، معاون آموزشی انضباطی، معاون آموزشی، معاون انضباطی، معاون پرورشی، مدیر مجتمع آموزشی، راننده، اداری، معلم راهنما، ولی دانش آموز، مدیر مدرسه، دانش آموز، معلم، مدیرمحلی سامانه و همه نقش ها را مشاهده و انتخاب نمایید.

توجه داشته باشید برای نقش های دانش آموز و دبیر می بایست پایه و کلاس مربوطه را نیز انتخاب نمایید.

گام پنجم:در این مرحله  بر روی کادر آبی رنگ (نمایش تمام لیست) کلیک نمایید.

گام ششم: در قسمت پایین صفحه جدولی برای شما نمایش داده می شود که شامل ستون های بوده که به ترتیب کد ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، سمت و عملیات بوده، که ستون عملیات خود دارای گزینه های مختلفی از جمله ریست کلمه عبور (کاربر)، باز کردن قفل، اصلاح، تغییر کلمه عبور (مدیر)، حذف نقش، غیرفعال سازی و خروج وجود دارد.

 توجه داشته باشید برای تعریف تنها نقش دانش آموز بهترین گزینه ثبت دسته ای می باشد.

عملیات های دیگری پس از تعریف کاربر از طریق این ماژول صورت می گیرد که به شرح زیر می باشد:

ریست کلمه عبور

اولین گزینه در قسمت عملیات، ریست کلمه عبور (کاربر) می باشد. این گزینه زمانی استفاده می شود که کاربر رمز عبور خود را فراموش کرده است و شما برای برطرف شدن مشکل کاربر از این گزینه (ارسال پیامک کلمه عبور موقت) استفاده می نمایید.

با کلیک بر روی گزینه ریست کلمه عبور، کادری کوچک در قسمت بالای صفحه برای شما نمایش داده می شود با این محتوا که آیا از ریست کلمه عبور اطمینان دارید؟ (تنظیم کلمه عبور توسط خود کاربر صورت خواهد گرفت) که در صورت تایید بر روی گزینه ok و در غیر این صورت بر روی گزینه cancel کلیک نمایید و در انتها  کلمه عبور موقت برای کاربر ارسال می گردد.

باز کردن قفل

دومین گزینه در قسمت عملیات باز کردن قفل می باشد. در صورتی که کاربر 6 مرتبه نام کاربری یا رمز عبور خود را اشتباه وارد نماید حساب کاربری وی قفل شده و می بایست به مدت 15 دقیقه منتظر مانده و مجدد امتحان نمایند و یا مدیر محلی مدرسه از طریق گزینه بازکردن بلافاصله قفل کاربر را باز نماید.

اصلاح

سومین گزینه در قسمت عملیات اصلاح می باشد. اطلاعات کاربران به جز کد ملی اعم از جنسیت، نام، نام خانودگی، نام پدر، شماره شناسنامه، تاریخ تولد، محل صدور، محل تولد، عکس، تلفن همراه، تلفن همراه 2 و تلفن ثابت نشان داده می شود که توسط مدیر مدرسه و مدیر محلی قابل اصلاح می باشد. در قسمت چپ این صفحه نمودار ساختار درختی نشان داده می شود که می توانید کلاسی که به دانش آموز تخصیص داده شده را مشاهده نمایید. در صورت بروز خطا آن را اصلاح نموده و سپس بر روی گزینه ذخیره در پایین صفحه سمت چپ کلیک نمایید، در صورت عدم تغییرات بر روی گزینه لغو کلیک نمایید .

تغییر کلمه عبور (مدیر)

چهارمین گزینه در قسمت عملیات، تغییر کلمه عبور (مدیر) می باشد این گزینه هنگامی استفاده می شود که کاربر رمز عبور خود را فراموش کرده و نیاز به تغییر کلمه عبور دارند. برای تغییر کلمه عبور بر روی کادر نارنجی رنگ تغییر کلمه عبور (مدیر) کلیک نموده یک صفحه جدید برای شما نمایش داده می شودکه می بایست  در آن کلمه عبور جدید، تکرار کلمه عبور جدید را وارد می نمایید ولی تیک مربوط به گزینه تغییر کلمه عبور بعد از اولین ورود به سیستم را برداشته و در آخر بر روی کلمه تایید کلیک نمایید.

غیرفعال سازی

در صورتی که می خواهید کاربر موردنظر خود را غیرفعال نمایید از این قسمت می توانید بر روی کادر زرد رنگ غیرفعال سازی کلیک نموده کادری بالای صفحه به شما نشان داده می شود که آیا از غیرفعال کردن حساب این کاربر اطمینان دارید؟ در صورت اطمینان بر روی گزینه ok و در غیر این صورت گزینه  cancel کلیک نمایند.

حذف نقش

هنگامی که می خواهید کاربر را از سامانه خود حذف نمایید از این گزینه استفاده می نمایید. برای انجام این عمل بر روی کادر سفید رنگ حذف نقش کلیک کرده سپس در کادر بالای صفحه بر روی گزینه ok کلیک نموده و کاربر حذف می گردد.

خروج

این گزینه برای خروج اضطراری کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و هنگامی که شما بر روی کادر بنفش رنگ خروج کلیک می نمایید کادری در بالای صفحه با مضمون "آیا از خروج این کاربر اطمینان دارید؟" نمایش داده می شود که برای انجام این کار بر روی گزینه ok کلیک می نمایید.

جستجوی نقش (در تمام ساختار)

هنگامی که اطلاعات دقیقی از کاربر ندارید برای تسهیل در روند می توانید از طریق کادر سبز رنگ "جستجو در تمام ساختار"، جستجوی نقش مورد نظر را در تمام ساختار استفاده نمایید که در صورت کلیک بر روی کادر سبز رنگ صفحه ای جدید که شامل سطرهای کدملی، نام و نام خانوادگی برای شما نشان داده خواهد شد که در بالای کادر سمت چپ این صفحه گزینه لغو و پایین صفحه سمت راست گزینه جستجو وجود دارد. شما می بایست اطلاعات مربوطه را وارد نموده و بر روی گزینه جستجو کلیک نمایید، صفحه جدید برای شما باز خواهد که کد ملی، نام و نام خانوادگی به شما نشان داده می شود که در سمت چپ بر روی گزینه انتخاب (کادر سبز رنگ) کلیک نموده و بعد از آن جدولی که در قسمت نمایش در تمام لیست به شما نشان داده می شد قابل رویت است. تمامی موارد در قسمت قبل توضیح داده شد.