کاراکتر پیامک چیست؟

کاراکتر شامل تمام حروف، اعداد، علائم نگارشی، فاصله (اسپیس)، اینتر و… می باشد برای مثال عنوان ”سامانه آموزشی نورون” دارای ۱۹ کاراکتر است که ۱۷ کاراکتر مربوط به حروف و ۲ کارکتر مربوط به فاصله است، جالب است بدانید که عنوان “سامانه‌آموزشی‌نورون” اگر به جای فاصله از نیم فاصله استفاده کنید تعداد کاراکترها باز هم 17 است زیرا هر نیم فاصله یک کارکتر محسوب می شود.

تعداد مجاز کاراکتر برای پیامک فارسی

حالا یک سوال خیلی مهم! تعداد مجاز کاراکتر فارسی برای اس ام اس فارسی دقیقاً چه تعدادی است؟

اگر می‌خواهید اس ام اس فارسی بنویسید تا ۷۰ کاراکتر فقط مجاز هستید که شامل فضاهای بین کلمات هم می‌شود. هرچقدر که این پیام طولانی‌تر شود، هزینه‌اش بر اساس ساختار زیر محاسبه می‌شود:

  • پیامک دوم (صفحه دوم): ۶۴ کاراکتر
  • پیامک سوم (صفحه سوم): ۶۷ کاراکتر
  • پیامک چهارم (صفحه چهارم): ۶۷ کاراکتر و باقی پیامک ها از چهارم به بعد نیز همان ۶۷ کاراکتر محاسبه خواهد شد.

تمام حروف فارسی متن پیامک، کلیه علائم، فاصله و حتی اینتر زدن برای رفتن به سطر بعد یک کاراکتر مستقل محسوب می‌شود.

کاراکترهای مجاز پیامک لاتین

حالا برای پیامک غیرفارسی، چقدر مجاز به نوشتن هستیم. تعداد مجاز برای اس ام اس با حروف لاتین ۱۶۰ کاراکتر است. هرچقدر از این تعداد بیشتر بنویسید، بر اساس شکل زیر حساب می‌شود:

  • پیامک اول (صفحه اول) : ۱۶۰ کاراکتر
  • پیامک دوم (صفحه دوم) : ۱۴۶ کاراکتر
  • پیامک سوم (صفحه سوم) : ۱۵۳ کاراکتر
  • پیامک چهارم (صفحه چهارم) : ۱۵۳ کاراکتر
  • سایر صفحات ، از چهارم به بعد ۱۵۳ کاراکتر می باشند

نکات مهم محاسبه کاراکتر پیامک

این را باید در نظر بگیرید که علاوه‌بر تعداد مجاز حروف، تعداد صفحات هم برای ارسال اس ام اس مهم است. مثلاً اگر متن پیام لاتین شما ۱۶۱ کاراکتر باشد، وارد صفحه دوم می‌شود و هزینه ارسال پیامک دو صفحه‌ای دقیقاً دو برابر هزینۀ اس ام اس تک صفحه‌ای خواهد بود.

پس هر چه تعداد صفحۀ پیامکی کمتر باشد، هم هزینۀ ارسال کمتر است و هم پیامک ارسالی به طور کامل به دست مخاطب خواهد رسید. شاید بپرسید مگر پیام نصفه هم ارسال می‌شود؟ باید بگوییم بله! که البته تا حد زیادی بستگی به نوع گوشی و اپراتور گیرنده پیامک دارد. تا همین چند سال پیش، بعضی پیام‌های طولانی به دست مخاطب نمی‌رسید. پس برای اینکه متن کاملی به دست مشتری برسد، سعی کنید متن نوشته‌شده در یک صفحه گنجانده شود.

بعضی اوقات پیش می‌آید که شخصی در متن پیامک خود از هر دو زبان فارسی و لاتین استفاده می‌کند. در این شرایط سامانه هزینۀ پیام را انگلیسی محاسبه می‌کند. البته این هم یادتان باشد که در هر شرایطی حتی اگر حواستان هم به تعداد مجاز کاراکتر پیامک نباشد، موقع نوشتن متن اس ام اس، پنل پیامکی هشدار لازم را در مورد تعداد کاراکترها می‌دهد.

ارسال آنلاین پیامک و محاسبه تعداد کارکتر

شما به وسیله سامانه پیامکی نورون می توانید ارسال پیامک آنلاین داشته باشید و داخل سامانه پیامکی نورون مجهز به سیستم کاراکتر شمار آنلاین است که در لحظه تعداد کارکترهای تایپ شده و تعداد صفحات پیامک را به شما نمایش می دهد. برای استفاده از این قابلیت سامانه پس از خرید بسته مورد نظر  می توانید اقدام به ارسال محتوای مورد نظر نمایید.